W dzisiejszym wpisie parę słów o... narkotykach. Zdarzało mi się słyszeć od klientów, że posiadanie niewielkiej ilości np. marihuany na własne potrzeby jest legalne. Czy oby na pewno? W jakich przypadkach możliwe jest zakończenie postępowania bez wymierzania kary? Kto może z tego skorzystać? Zapraszam do zapoznania się z poniższym wpisem.
Na wstępie należy podkreślić - polskie przepisy co do zasady zakazują posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych. Posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek jest nielegalne. Dysponowanie takimi środkami jest zgodnie z prawem jedynie w przypadkach ściśle wskazanych w odrębnych przepisach.
To ile środków znaleziono u sprawcy ma duże znaczenie dla ustalenia jakie przestępstwo popełniono i jaką karę należy wymierzyć. W przypadku niewielkiej ilości sąd może orzec wobec sprawcy karę grzywny lub ograniczenia wolności. Jeżeli jednak ilość ujawniona jest znaczna, sprawca może trafić do zakładu karnego nawet na 10 lat.
Taka polityka prowadzi oczywiście często do trudnych do zaakceptowania skutków. Sądy wydają wyroku przeciwko osobom, które posiadają niewielkie ilości narkotyku, kupionego wyłącznie na własny użytek. Można oczywiście teoretyzować twierdząc, że popyt napędza podaż i być może karanie konsumentów spowoduje spadek zainteresowania takimi używkami. Być może w konsekwencji pozwali to zmniejszyć skalę obrotu takimi środkami. Prawda jest jednak taka, że konsekwencją bezwzględnego zakazu posiadania narkotyków będzie skutek w postaci dużej ilości wyroków skazujących wobec okazjonalnych konsumentów lub osób uzależnionych.
Ustawodawca dostrzegają problem opisany powyżej wprowadził do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii "furtkę". Umożliwia ona umorzenie postępowania wobec części posiadaczy substancji psychoaktywnych.
Tak jak wskazałem już powyżej, przepisy nie zezwalają na posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek. W określonych przypadkach, dają organom ścigania prawo (nie obowiązek) umorzenia postępowania karnego. Będzie to możliwe w przypadku łącznego wystąpienia trzech przesłanek:
a) nieznaczna ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej
Przepisy nie mówią oczywiście jak ilość to ilość nieznaczna. Pojęcie to próbują wyjaśnić sądy i prawnicy. Przyjmuje się powszechnie, że ilość nieznaczna to taka, która pozwoli przygotować jedną, dwie porcje narkotyku.
To, czy ilość zabezpieczona jest nieznaczna będzie oceniane w każdej analizowanej sprawie. Ocena ta powinna zostać dokonana w kontekście potrzeb sprawcy i jego osoby, z uwzględnieniem wyroków zapadających w innych sprawach.
b) własne potrzeby
Umorzenie postępowania będzie możliwe tylko wtedy, gdy substancja zabezpieczona u sprawcy miała służyć własnym potrzebom. Umorzenie nie będzie możliwe, gdy np. posiadacz zamierzał posiedzieli się narkotykami z inną osobą (takie zachowanie stanowi inny rodzaj przestępstwa zagrożony karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności).
c) orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości
Trzecia przesłanka, mówiąc w uproszczeniu zakłada, że w konkretnej sytuacji wymierzenie sprawcy kary byłoby bezcelowe. Chodzi o takie sytuacje, w których jakakolwiek kara była by niewłaściwa, za surowa, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy.
Przywoływane przepisy pozwalaną na umorzenie postępowania karnego na bardzo wczesnym jego etapie (nawet przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa/dochodzenia). Może to zatem uczynić prokurator nadzorujący postępowanie przygotowawcze ale także sąd, po wniesieniu aktu oskarżenia. Wiele zależy od treści wyjaśnień sprawcy i jego postawy. Odpowiednie "poprowadzenie sprawy" w sposób diametralny zwiększa szanse na umorzenie postępowania karnego związanego z posiadaniem nieznacznej ilości narkotyku na własny użytek.
M.S.
Najnowsze wpisy:
kancelaria@adwokat-skwarek.pl
+ 48 665 961 401
Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek
ul. Krochmalna 32A/4, 00-864 Warszawa