W dzisiejszym wpisie omówione zostaną kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym, sankcjami za jego niedochowanie oraz wpływem zameldowania na prawo do korzystania z nieruchomości. Czy zameldowanie faktycznie daje zameldowanemu jakieś dodatkowe uprawnienia? Czy na skutek zameldowania nabywa on jakieś dodatkowe uprawnienia względem nieruchomości? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo poniżej.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności, obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ma tzw. obowiązek meldunkowy, który polega na:
zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;
wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;
zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej (takie zgłoszenie skutkuje wymeldowaniem).
Zameldowania na pobyt stały lub czasowy należy dokonać w terminie do 30 dni od dnia przybycia na miejsce. Można mieć jednocześnie jedno jedno miejsce zameldowania stałego i jedno miejsce zameldowania czasowego.
Obowiązek meldunkowy ma charter wyłącznie ewidencyjny i co należy stanowczo podkreślić - w żaden sposób nie wpływa na prawo własności nieruchomości. Nie jest zatem tak, że osoba zameldowana w lokalu ma do niej większe prawo, niż niezameldowany w niej nim właściciel lub współwłaściciel.
Przykład: nieruchomość jest współwłasnością dwóch lub większej liczby osób. Jedna z tych osób jest w niej zameldowana. Dopełnienie obowiązku meldunkowego przez jednego z współwłaścicieli w żaden sposób nie wpływa na prawo własności, nie ogranicza w żaden sposób uprawnień właścicielskich pozostałych współwłaścicieli. Zameldowany nie może w jakikolwiek sposób ograniczać wykonywania prawa własności przez pozostałych współwłaścicieli (nie może wymienić zamków, zabronić im wejścia na teren nieruchomości, korzystać z ogrodu, etc.)
Niedopełnienie obowiązku meldunkowego do dnia 31 grudnia 2012 roku było wykroczeniem podlegającym karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub nagany. Od dnia 1 stycznia 2013 roku z kodeksu wykroczeń wyeliminowano przepis art. 147 § 1 i 2 i tym samym, sankcję za niewywiązanie się z obowiązku meldunkowego. Oznacza to, że obecnie pomimo formalnego istnienia obowiązku meldunkowego brak jest jakiejkolwiek kary za jego niedochowanie.
M.S.
Najnowsze wpisy:
kancelaria@adwokat-skwarek.pl
+ 48 665 961 401
Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek
ul. Krochmalna 32A/4, 00-864 Warszawa