Zadzwoń

adwokat Warszawa Wola, Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek

Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek

bójka i pobicie
30 września 2024

Bójka i pobicie

W dzisiejszym wpisie kilka słów na temat bójki i pobicia - przestępstw opisanych w art. 158 kodeksu karnego. Czym różni się bójka od pobicia? Jaka kara grozi sprawcy każdemu z tych przestępstw? Na czym polega odpowiedzialność grupowa w przypadku bójki i pobicia? Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym wpisie.

Bójka i pobicie - różnice

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie czym różni się bójka od pobicia?

W obu przypadkach mamy do czynienia ze zdarzeniem, w którym udział biorą co najmniej trzy osoby. 

W przypadku bójki możemy wyodrębnić “strony”, które jednocześnie aktywnie bronią się i atakują. W przypadku pobicia natomiast mamy “stronę” atakującą (ofensywną) oraz broniącą się (defensywną). Oczywiście, z uwagi na charakter i dynamikę bójki i pobicia często nie sposób będzie jednoznacznie zakwalifikować zdarzenie - bójka może przekształcić się w pobicie, a pobicie w bójkę.

Treść przepisu art. 158 k.k. wskazuje, że ustawodawca kryminalizuje tylko udział w takiej bójce lub pobiciu, w których następuje bezpośrednie narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Warto zwrócić uwagę, że w przepisie mowa jest o “narażeniu”, a nie o “spowodowaniu” utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Uczestnikom bójki, co do zasady nie przysługuje prawo do obrony koniecznej.

Bójka i pobicie - odpowiedzialność zbiorowa

W przypadku przestępstwa bójki i pobicia mamy wyjątkowo do czynienia z pewną formą odpowiedzialności zbiorowej sprawców. 

W przypadku tych przestępstw każdy z uczestników bójki oraz ofensywna strona pobicia odpowiada na podstawie przepisu art. 158 k.k. niezależnie od tego, czy to właśnie jego zachowanie stanowi o niebezpieczeństwie dla życia lub zdrowia oraz czy można mu przypisać np. zadanie uderzenia powodującego uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. 

Przykład: A i B uczestniczyli w zdarzeniu w którym wspólnie pobili C. W wyniku uderzenia przez B, C doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu.  Pomimo tego, że to B zadał ten konkretny cios, A poniesie taką samą odpowiedzialność gdyż razem z B brał udział w pobiciu C.

Bójka i pobicie - sankcja karna

Wysokość kary wymierzonej sprawcy bójki lub pobicia w znacznej mierze zależy od skutku, jaki wywołało ich działanie. Tak jak wskazałem już powyżej - odpowiedzialność karna za udział w bójce i pobiciu powstaje w związku z zaistnieniem u ich uczestników bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. W takim przypadku, gdy wystąpi jedynie “narażenie” na powstanie skutku, sprawcy podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Z uwagi na górną granicę odpowiedzialności, w takim przypadku istnieje możliwość warunkowego umorzenia postępowania wobec sprawcy przestępstwa.

Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, jeżeli natomiast skutkiem jest śmierć człowieka - karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

W przypadku użycia przez uczestnika bójki lub pobicia broni palnej, noża lub podobnie niebezpiecznego przedmiotu sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat. 

Organu ścigania postawiły lub chcą postawić Ci zarzut udziału w bójce lub pobiciu? Jesteś ofiarą pobicia i poszukujesz adwokata, który wesprze Cię w drodze dochodzenia do sprawiedliwości? Zapraszam do bezpośredniego kontaktu z Kancelarią Adwokacką Mariusz Skwarek - telefonicznie: +48 665 961 401, za pośrednictwem poczty elektronicznej: kancelaria@adwokat-skwarek.pl lub za pomocą formularza dostępnego na stronie.

M.S.

Najnowsze wpisy:

Copyright © 2020 Adwokat Mariusz Skwarek Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek Adwokat Warszawa Prawnik

kancelaria@adwokat-skwarek.pl

+ 48 665 961 401

Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek

ul. Krochmalna 32A/4, 00-864 Warszawa

facebook
linkedin
google