Zadzwoń

adwokat Warszawa Wola, Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek

Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek

dział spadku
25 października 2024

Dział spadku

Dziedziczenie to proces, który często wiąże się z wieloma emocjami i niejasnościami. Jednym z najważniejszych etapów po śmierci spadkodawcy jest dział spadku, czyli podział majątku między spadkobierców. W tym artykule przybliżymy najważniejsze informacje na temat postępowania w sprawie działu spadku.

Dział spadku - kiedy można i należy przeprowadzić?

Podział majątku spadkowego można przeprowadzić dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku, czyli po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Z dokumentów tych wynika bezpośrednio kto jest spadkobiercą jakiej części spadku. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może być połączony z wnioskiem o dział spadku.

Dział spadku - jak przeprowadzić?

Może to nastąpić na dwa sposoby:

  • Umownie: Spadkobiercy mogą sami dojść do porozumienia co do podziału majątku i spisać umowę w formie aktu notarialnego.
  • Sądownie: Jeśli spadkobiercy nie są w stanie dojść do porozumienia, konieczne jest złożenie wniosku o dział spadku do sądu. 

 

Dział spadku - jak przebiega postępowanie przed sądem

Postępowanie sądowe o podział majątku spadkowego wszczyna się poprzez złożenie wniosku do sądu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Wniosek taki powinien zawierać:

  • oznaczenie wszystkich spadkobierców,

  • spis majątku spadkowego z określeniem jego wartości,

  • propozycję podziału

 

Do wniosku należy dołączyć odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia.

W toku postępowania sąd ustala skład i wartość spadku, a następnie dokonuje jego podziału między spadkobierców. Sąd może dokonać podziału w naturze (przydzielając poszczególne składniki majątku spadkobiercom) lub poprzez spłatę (jeśli podział w naturze jest niemożliwy lub niecelowy).

Możliwe jest także wydanie przez sąd rozstrzygnięcia w zakresie podziału majątku spadkowego i jednocześnie - zniesienia współwłasności.

Dział spadku - ile to kosztuje?

Wniosek w sprawie działu spadku podlega opłacie sądowej w wysokości 500 zł. Jeśli jednak wniosek zawiera zgodny projekt działu spadku, opłata wynosi 300 zł. 

W przypadku działu spadku połączonego ze zniesieniem współwłasności należy liczyć się z opłatą sądową w wysokości 1000 złotych lub 600 złotych, jeżeli we wniosku przedstawiono zgodny projekt podziału spadku i zniesienia współwłasności.

Dodatkowo mogą pojawić się koszty związane z udziałem biegłych sądowych (np. rzeczoznawcy majątkowego).

Wysokość honorarium kancelarii reprezentującej wnioskodawcę lub uczestnika postępowania ustalana jest każdorazowo indywidualnie.

Dział spadku to złożony proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i przeprowadzeniu postępowania. Jeżeli potrzebujesz pomocy w takiej sprawie skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Mariusz Skwarek za pośrednictwem telefonu: 665 961 401, wiadomości e-mail: kancelaria@adwokat-skwarek.pl lub formularza na stronie.

M.S. 

Może Cię zainteresować: Stwierdzenie nabycia spadku, Niegodność dziedziczenia, Zachowek, Kolejność dziedziczenia

Najnowsze wpisy:

Copyright © 2020 Adwokat Mariusz Skwarek Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek Adwokat Warszawa Prawnik

kancelaria@adwokat-skwarek.pl

+ 48 665 961 401

Kancelaria Adwokacka Mariusz Skwarek

ul. Krochmalna 32A/4, 00-864 Warszawa

facebook
linkedin
google