Najnowsze wpisy:
Ustawą z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, ustawodawca wyeliminował z kodeksu karnego wykonawczego przepis art. 152 zgodnie z którym, jeżeli odroczenie wykonania kary nieprzekraczającej roku pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku - sąd mógł warunkowo zawiesić wykonanie tej kary na zasadach określonych w art. 69-75 Kodeksu karnego.
Rzeczona ustawa weszła w życie z dniem 5 października 2019 roku. Czy oznacza to, że zawieszenia kary pozbawienia wolności po uchyleniu art. 152 k.k.w. nie jest dłużej możliwe? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszym wpisie.
Usuniecie z kodeksu karnego wykonawczego przepisu art. 152 k.k.w. umożliwiającego zawieszenie kary pozbawienia wolności na etapie postępowania wykonawczego wyeliminowało oczywiście z porządku prawnego wspomnianą instytucję. W mojej ocenie jednak, pomimo usunięcia tego przepisu część sprawców będzie uprawniona do skorzystania z dobrodziejstwa jakie ze sobą niósł.
Zgodnie z art. 4 k.k. jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy. Jeżeli zatem dojdzie do zmiany przepisów w okresie pomiędzy popełnieniem przez sprawcę czynu zabronionego, a wydaniem wyroku, to Sąd orzekający w sprawie winien stosować te przepisy, które pozostają bardziej korzystne dla sprawcy.
Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach wielokrotnie wskazywał, że warunkowe zawieszenie wykonania kary w trybie art. 152 § 1 k.k.w. jest instytucją o charakterze materialnoprawnym, do której ma zastosowanie zasada określona w art. 4 § 1 k.k.(vide: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2018 roku, sygn. akt III KK 290/18, postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 maja 2017 roku, sygn. akt III KK 156/17)
Powyższe pokazuje, że zawieszenie kary pozbawienia wolności po uchyleniu art. 152 k.k.w. jest dalej możliwe i norma ta może znaleźć zastosowanie do tych sprawców przestępstw, którzy czyny zabronione popełnili przed dniem 5 października 2019 roku. Oczywiście samo zastosowanie tej instytucji nie następuje automatycznie. Sąd orzeknie o zawieszeniu wykonania kary orzeczonej jedynie wówczas, gdy spełnione zostaną pozostałe przesłanki wymagane przepisami prawa.